Make your own free website on Tripod.com

Alpha - Beta - unlimited card list



Alpha/Beta/Unlimited Checklist
Wizards of the Coast, Inc.
(Alpha released August 1993, Beta released October 1993, Unlimited
Released December 1993)

Alpha (255 cards total), Beta/Unlimited (302 cards total)

The following cards are not in the Alpha Series: 
Circle of Protection: Black, Forest (ver. 3), Island (ver. 3), 
Mountain (ver. 3), Plains (ver. 3), Swamp (ver. 3), Volcanic Island

Explanation of Rarity: the number after the rarity (e.g.: Common 1),
means that that card appears that many times on the print sheet. 

Black  
Animate Dead                  Anson Maddocks     U1  
Bad Moon                      Jesper Myrfors     R1  
Black Knight                  Jeff A. Menges     U1  
Bog Wraith                    Jeff A. Menges     U1  
Contract from Below           Douglas Shuler     R1  
Cursed Land                   Jesper Myrfors     U1  
Dark Ritual                   Sandra Everingham  C1  
Darkpact                      Quinton Hoover     R1  
Deathgrip                     Anson Maddocks     U1  
Deathlace                     Sandra Everingham  R1  
Demonic Attorney              Daniel Gelon       R1  
Demonic Hordes                Jesper Myrfors     R1  
Demonic Tutor                 Douglas Shuler     U1  
Drain Life                    Douglas Shuler     C1  
Drudge Skeletons              Sandra Everingham  C1  
Evil Presence                 Sandra Everingham  U1  
Fear                          Mark Poole         C1  
Frozen Shade                  Douglas Shuler     C1  
Gloom                         Dan Frazier        U1  
Howl from Beyond              Mark Poole         C1  
Hypnotic Specter              Douglas Shuler     U1  
Lich                          Daniel Gelon       R1  
Lord of the Pit               Mark Tedin         R1  
Mind Twist                    Julie Baroh        R1  
Nether Shadow                 Christopher Rush   R1  
Nettling Imp                  Quinton Hoover     U1  
Nightmare                     Melissa Benson     R1  
Paralyze                      Anson Maddocks     C1  
Pestilence                    Jesper Myrfors     C1  
Plague Rats                   Anson Maddocks     C1  
Raise Dead                    Jeff A. Menges     C1  
Royal Assassin                Tom Wänerstrand    R1  
Sacrifice                     Dan Frazier        U1  
Scathe Zombies                Jesper Myrfors     C1  
Scavenging Ghoul              Jeff A. Menges     U1  
Sengir Vampire                Anson Maddocks     U1  
Simulacrum                    Mark Poole         U1  
Sinkhole                      Sandra Everingham  C1  
Terror                        Ron Spencer        C1  
Unholy Strength               Douglas Shuler     C1  
Wall of Bone                  Anson Maddocks     U1  
Warp Artifact                 Amy Weber          R1  
Weakness                      Douglas Shuler     C1  
Will-O'-The-Wisp              Jesper Myrfors     R1  
Word of Command               Jesper Myrfors     R1  
Zombie Master                 Jeff A. Menges     R1  



Blue  
Air Elemental                 Richard Thomas     U1  
Ancestral Recall              Mark Poole         R1  
Animate Artifact              Douglas Shuler     U1  
Blue Elemental Blast          Richard Thomas     C1  
Braingeyser                   Mark Tedin         R1  
Clone                         Julie Baroh        U1  
Control Magic                 Dameon Willich     U1  
Copy Artifact                 Amy Weber          R1  
Counterspell                  Mark Poole         U1  
Creature Bond                 Anson Maddocks     C1  
Drain Power                   Douglas Shuler     R1  
Feedback                      Quinton Hoover     U1  
Flight                        Anson Maddocks     C1  
Invisibility                  Anson Maddocks     C1  
Jump                          Mark Poole         C1  
Lifetap                       Anson Maddocks     U1  
Lord of Atlantis              Melissa Benson     R1  
Magical Hack                  Julie Baroh        R1  
Mahamoti Djinn                Dan Frazier        R1  
Mana Short                    Dameon Willich     R1  
Merfolk of the Pearl Trident  Jeff A. Menges     C1  
Phantasmal Forces             Mark Poole         U1  
Phantasmal Terrain            Dameon Willich     C1  
Phantom Monster               Jesper Myrfors     U1  
Pirate Ship                   Tom Wänerstrand    R1  
Power Leak                    Drew Tucker        C1  
Power Sink                    Richard Thomas     C1  
Prodigal Sorcerer             Douglas Shuler     C1  
Psionic Blast                 Douglas Shuler     U1  
Psychic Venom                 Brian Sno-ddy      C1  
Sea Serpent                   Jeff A. Menges     C1  
Siren's Call                  Anson Maddocks     U1  
Sleight of Mind               Mark Poole         R1  
Spell Blast                   Brian Sno-ddy      C1  
Stasis                        Fay Jones          R1  
Steal Artifact                Amy Weber          U1  
Thoughtlace                   Mark Poole         R1  
Time Walk                     Amy Weber          R1  
Timetwister                   Mark Tedin         R1  
Twiddle                       Rob Alexander      C1  
Unsummon                      Douglas Shuler     C1  
Vesuvan Doppelganger          Quinton Hoover     R1  
Volcanic Eruption             Douglas Shuler     R1  
Wall of Air                   Richard Thomas     U1  
Wall of Water                 Richard Thomas     U1  
Water Elemental               Jeff A. Menges     U1  



Green  
Aspect of Wolf                Jeff A. Menges     R1  
Berserk                       Dan Frazier        U1  
Birds of Paradise             Mark Poole         R1  
Camouflage                    Jesper Myrfors     U1  
Channel                       Richard Thomas     U1  
Cockatrice                    Dan Frazier        R1  
Craw Wurm                     Daniel Gelon       C1  
Elvish Archers                Anson Maddocks     R1  
Fastbond                      Mark Poole         R1  
Fog                           Jesper Myrfors     C1  
Force of Nature               Douglas Shuler     R1  
Fungusaur                     Daniel Gelon       R1  
Gaea's Liege                  Dameon Willich     R1  
Giant Growth                  Sandra Everingham  C1  
Giant Spider                  Sandra Everingham  C1  
Grizzly Bears                 Jeff A. Menges     C1  
Hurricane                     Dameon Willich     U1  
Ice Storm                     Dan Frazier        U1  
Instill Energy                Dameon Willich     U1  
Ironroot Treefolk             Jesper Myrfors     C1  
Kudzu                         Mark Poole         R1  
Ley Druid                     Sandra Everingham  U1  
Lifeforce                     Dameon Willich     U1  
Lifelace                      Amy Weber          R1  
Living Artifact               Anson Maddocks     R1  
Living Lands                  Jesper Myrfors     R1  
Llanowar Elves                Anson Maddocks     C1  
Lure                          Anson Maddocks     U1  
Natural Selection             Mark Poole         R1  
Regeneration                  Quinton Hoover     C1  
Regrowth                      Dameon Willich     U1  
Scryb Sprites                 Amy Weber          C1  
Shanodin Dryads               Anson Maddocks     C1  
Stream of Life                Mark Poole         C1  
Thicket Basilisk              Dan Frazier        U1  
Timber Wolves                 Melissa Benson     R1  
Tranquility                   Douglas Shuler     C1  
Tsunami                       Richard Thomas     U1  
Verduran Enchantress          Kev Brockschmidt   R1  
Wall of Brambles              Anson Maddocks     U1  
Wall of Ice                   Richard Thomas     U1  
Wall of Wood                  Mark Tedin         C1  
Wanderlust                    Cornelius Brudi    U1  
War Mammoth                   Jeff A. Menges     C1  
Web                           Rob Alexander      R1  
Wild Growth                   Mark Poole         C1  



Red  
Burrowing                     Mark Poole         U1  
Chaoslace                     Dameon Willich     R1  
Disintegrate                  Anson Maddocks     C1  
Dragon Whelp                  Amy Weber          U1  
Dwarven Demolition Team       Kev Brockschmidt   U1  
Dwarven Warriors              Douglas Shuler     C1  
Earth Elemental               Dan Frazier        U1  
Earthbind                     Quinton Hoover     C1  
Earthquake                    Dan Frazier        R1  
False Orders                  Anson Maddocks     C1  
Fire Elemental                Melissa Benson     U1  
Fireball                      Mark Tedin         C1  
Firebreathing                 Dan Frazier        C1  
Flashfires                    Dameon Willich     U1  
Fork                          Amy Weber          R1  
Goblin Balloon Brigade        Andi Rusu          U1  
Goblin King                   Jesper Myrfors     R1  
Granite Gargoyle              Christopher Rush   R1  
Gray Ogre                     Dan Frazier        C1  
Hill Giant                    Dan Frazier        C1  
Hurloon Minotaur              Anson Maddocks     C1  
Ironclaw Orcs                 Anson Maddocks     C1  
Keldon Warlord                Kev Brockschmidt   U1  
Lightning Bolt                Christopher Rush   C1  
Mana Flare                    Christopher Rush   R1  
Manabarbs                     Christopher Rush   R1  
Mons's Goblin Raiders         Jeff A. Menges     C1  
Orcish Artillery              Anson Maddocks     U1  
Orcish Oriflamme              Dan Frazier        U1  
Power Surge                   Douglas Shuler     R1  
Raging River                  Sandra Everingham  R1  
Red Elemental Blast           Richard Thomas     C1  
Roc of Kher Ridges            Andi Rusu          R1  
Rock Hydra                    Jeff A. Menges     R1  
Sedge Troll                   Dan Frazier        R1  
Shatter                       Amy Weber          C1  
Shivan Dragon                 Melissa Benson     R1  
Smoke                         Jesper Myrfors     R1  
Stone Giant                   Dameon Willich     U1  
Stone Rain                    Daniel Gelon       C1  
Tunnel                        Dan Frazier        U1  
Two-Headed Giant of Foriys    Anson Maddocks     R1  
Uthden Troll                  Douglas Shuler     U1  
Wall of Fire                  Richard Thomas     U1  
Wall of Stone                 Dan Frazier        U1  
Wheel of Fortune              Daniel Gelon       R1  



White  
Animate Wall                  Dan Frazier        R1  
Armageddon                    Jesper Myrfors     R1  
Balance                       Mark Poole         R1  
Benalish Hero                 Douglas Shuler     C1  
Black Ward                    Dan Frazier        U1  
Blaze of Glory                Richard Thomas     R1  
Blessing                      Julie Baroh        R1  
Blue Ward                     Dan Frazier        U1  
Castle                        Dameon Willich     U1  
Circle of Protection: Black   Jesper Myrfors     C1
Circle of Protection: Blue    Dameon Willich     C1  
Circle of Protection: Green   Sandra Everingham  C1  
Circle of Protection: Red     Mark Tedin         C1  
Circle of Protection: White   Douglas Shuler     C1  
Consecrate Land               Jeff A. Menges     U1  
Conversion                    Jesper Myrfors     U1  
Crusade                       Mark Poole         R1  
Death Ward                    Mark Poole         C1  
Disenchant                    Amy Weber          C1  
Farmstead                     Mark Poole         R1  
Green Ward                    Dan Frazier        U1  
Guardian Angel                Anson Maddocks     C1  
Healing Salve                 Dan Frazier        C1  
Holy Armor                    Melissa Benson     C1  
Holy Strength                 Anson Maddocks     C1  
Island Sanctuary              Mark Poole         R1  
Karma                         Richard Thomas     U1  
Lance                         Rob Alexander      U1  
Mesa Pegasus                  Melissa Benson     C1  
Northern Paladin              Douglas Shuler     R1  
Pearled Unicorn               Cornelius Brudi    C1  
Personal Incarnation          Kev Brockschmidt   R1  
Purelace                      Sandra Everingham  R1  
Red Ward                      Dan Frazier        U1  
Resurrection                  Dan Frazier        U1  
Reverse Damage                Dameon Willich     R1  
Righteousness                 Douglas Shuler     R1  
Samite Healer                 Tom Wänerstrand    C1  
Savannah Lions                Daniel Gelon       R1  
Serra Angel                   Douglas Shuler     U1  
Swords to Plowshares          Jeff A. Menges     U1  
Veteran Bodyguard             Douglas Shuler     R1  
Wall of Swords                Mark Tedin         U1  
White Knight                  Daniel Gelon       U1  
White Ward                    Dan Frazier        U1  
Wrath of God                  Quinton Hoover     R1  



Artifacts  
Ankh of Mishra                Amy Weber          R1  
Basalt Monolith               Jesper Myrfors     U1  
Black Lotus                   Christopher Rush   R1  
Black Vise                    Richard Thomas     U1  
Celestial Prism               Amy Weber          U1  
Chaos Orb                     Mark Tedin         R1  
Clockwork Beast               Drew Tucker        R1  
Conservator                   Amy Weber          U1  
Copper Tablet                 Amy Weber          U1  
Crystal Rod                   Amy Weber          U1  
Cyclopean Tomb                Anson Maddocks     R1  
Dingus Egg                    Dan Frazier        R1  
Disrupting Scepter            Dan Frazier        R1  
Forcefield                    Dan Frazier        R1  
Gauntlet of Might             Christopher Rush   R1  
Glasses of Urza               Douglas Shuler     U1  
Helm of Chatzuk               Mark Tedin         R1  
Hive, The                     Sandra Everingham  R1  
Howling Mine                  Mark Poole         R1  
Icy Manipulator               Douglas Shuler     U1  
Illusionary Mask              Amy Weber          R1  
Iron Star                     Dan Frazier        U1  
Ivory Cup                     Anson Maddocks     U1  
Jade Monoith                  Anson Maddocks     R1  
Jade Statue                   Dan Frazier        U1  
Jayemdae Tome                 Mark Tedin         R1  
Juggernaut                    Dan Frazier        U1  
Kormus Bell                   Christopher Rush   R1  
Library of Leng               Daniel Gelon       U1  
Living Wall                   Anson Maddocks     U1  
Mana Vault                    Mark Tedin         R1  
Meekstone                     Quinton Hoover     R1  
Mox Emerald                   Dan Frazier        R1  
Mox Jet                       Dan Frazier        R1  
Mox Pearl                     Dan Frazier        R1  
Mox Ruby                      Dan Frazier        R1  
Mox Sapphire                  Dan Frazier        R1  
Nevinyrral's Disk             Mark Tedin         R1  
Obsianus Golem                Jesper Myrfors     U1  
Rod of Ruin                   Christopher Rush   U1  
Sol Ring                      Mark Tedin         U1  
Soul Net                      Dameon Willich     U1  
Sunglasses of Urza            Dan Frazier        R1  
Throne of Bone                Anson Maddocks     U1  
Time Vault                    Mark Tedin         R1  
Winter Orb                    Mark Tedin         R1  
Wooden Sphere                 Mark Tedin         U1  



Land  
Badlands                      Rob Alexander      R1  
Bayou                         Jesper Myrfors     R1  
Forest (ver. 1)               Christopher Rush   C*  
Forest (ver. 2)               Christopher Rush   C*  
Forest (ver. 3)               Christopher Rush   C*  
Island (ver. 1)               Mark Poole         C*  
Island (ver. 2)               Mark Poole         C*  
Island (ver. 3)               Mark Poole         C*  
Mountain (ver. 1)             Douglas Shuler     C*   
Mountain (ver. 2)             Douglas Shuler     C*  
Mountain (ver. 3)             Douglas Shuler     C*  
Plains (ver. 1)               Jesper Myrfors     C*  
Plains (ver. 2)               Jesper Myrfors     C*  
Plains (ver. 3)               Jesper Myrfors     C*  
Plateau                       Drew Tucker        R1  
Savannah                      Rob Alexander      R1  
Scrubland                     Jesper Myrfors     R1  
Swamp (ver. 1)                Dan Frazier        C*  
Swamp (ver. 2)                Dan Frazier        C*  
Swamp (ver. 3)                Dan Frazier        C*  
Taiga                         Rob Alexander      R1  
Tropical Island               Jesper Myrfors     R1  
Tundra                        Jesper Myrfors     R1  
Underground Sea               Rob Alexander      R1  
Volcanic Island               Brian Sno-ddy      R1  


Copyright 1993 Wizards of the Coast, Inc.
Wizards of the Coast, Magic, Magic: the Gathering,
Arabian Nights, Antiquities, Legends, The Dark, Fallen Empires, 
Ice Age, and Chronicles, Homelands, Alliances, Mirage,
Visions are trademarks of Wizards of the Coast, Inc.

Back to the card list menu