Make your own free website on Tripod.com

Antiquities card list



Antiquities Edition Card List
Wizards of the Coast, Inc.
(Released March 1994)

100 Cards Total (7 White, 7 Green, 7 Blue, 7 Red, 7 Black, 
21 Land, 44 Artifacts; 41 Commons, 59 Uncommons)

Explanation of Rarity: the number after the rarity (e.g.:
common 1), means that that card appears that many times 
on the print sheet. 


Artifact  
Amulet of Kroog                     Margaret Organ-Kean  C4  
Armageddon Clock                    Amy Weber            U2  
Ashnod's Altar                      Anson Maddocks       U2  
Ashnod's Battle Gear                Mark Poole           U2  
Ashnod's Transmogrant               Mark Tedin           U3  
Battering Ram                       Jeff A. Menges       C4  
Bronze Tablet                       Tom Wänerstrand      U1  
Candelabra of Tawnos                Douglas Shuler       U1  
Clay Statue                         Jesper Myrfors       C4  
Clockwork Avian                     Randy Asplund-Faith  U1  
Colossus of Sardia                  Jesper Myrfors       U1  
Coral Helm                          Amy Weber            U1  
Cursed Rack                         Richard Thomas       C1  
Dragon Engine                       Anson Maddocks       C4  
Feldon's Cane                       Mark Tedin           C1  
Golgothian Sylex                    Kerstin Kaman        U1  
Grapeshot Catapult                  Dan Frazier          C4  
Ivory Tower                         Margaret Organ-Kean  U3  
Jalum Tome                          Tom Wänerstrand      U2  
Mightstone                          Pete Venters         U3  
Millstone                           Kaja Foglio          U3  
Mishra's War Machine                Amy Weber            U1  
Obelisk of Undoing                  Tom Wänerstrand      U1  
Onulet                              Anson Maddocks       U3  
Ornithopter                         Amy Weber            C4  
Primal Clay                         Kaja Foglio          U3  
Rack, The                           Richard Thomas       U3  
Rakalite                            Christopher Rush     U3  
Rocket Launcher                     Pete Venters         U3  
Shapeshifter                        Dan Frazier          U1  
Staff of Zegon                      Mark Poole           C4  
Su-Chi                              Christopher Rush     U3  
Tablet of Epityr                    Christopher Rush     C4  
Tawnos's Coffin                     Christopher Rush     U1  
Tawnos's Wand                       Douglas Shuler       U3  
Tawnos's Weaponry                   Dan Frazier          U3  
Tetravus                            Mark Tedin           U1  
Triskelion                          Douglas Shuler       U1  
Urza's Avenger                      Amy Weber            U1  
Urza's Chalice                      Jeff A. Menges       C4  
Urza's Miter                        Randy Asplund-Faith  U1  
Wall of Spears                      Sandra Everingham    U3  
Weakstone                           Justin Hampton       U3  
Yotian Soldier                      Christopher Rush     C4  


Black  
Artifact Possession                 Christopher Rush     C4  
Gate to Phyrexia                    Sandra Everingham    U3  
Haunting Wind                       Jeff A. Menges       U3  
Phyrexian Gremlins                  Amy Weber            C4  
Priest of Yawgmoth                  Mark Tedin           C4  
Xenic Poltergeist                   Dan Frazier          U3  
Yawgmoth Demon                      Sandra Everingham    U1  


Blue  
Drafna's Restoration                Amy Weber            C4  
Energy Flux                         Kaja Foglio          U3  
Hurkyl's Recall                     NéNé Thomas          U1  
Power Artifact                      Douglas Shuler       U3  
Reconstruction                      Anson Maddocks       C4  
Sage of Lat-Nam                     Pete Venters         C4  
Transmute Artifact                  Anson Maddocks       U3  


Green  
Argothian Pixies                    Amy Weber            C4  
Argothian Treefolk                  Amy Weber            C4  
Citanul Druid                       Jeff A. Menges       U3  
Crumble                             Jesper Myrfors       C4  
Gaea's Avenger                      Pete Venters         U1  
Powerleech                          Christopher Rush     U3  
Titania's Song                      Kerstin Kaman        U3  


Land  
Mishra's Factory, autumn            Kaja & Phil Foglio   U1  
Mishra's Factory, spring            Kaja & Phil Foglio   C1  
Mishra's Factory, summer            Kaja & Phil Foglio   U1  
Mishra's Factory, winter            Kaja & Phil Foglio   U1  
Mishra's Workshop                   Kaja Foglio          U1  
Strip Mine, horizon, even stripe    Daniel Gelon         U1  
Strip Mine, horizon, uneven stripe  Daniel Gelon         U1  
Strip Mine, no horizon              Daniel Gelon         C1  
Strip Mine, small tower in forest   Daniel Gelon         U1  
Urza's Mine, clawed sphere          Anson Maddocks       C2  
Urza's Mine, mouth                  Anson Maddocks       C1  
Urza's Mine, pulley                 Anson Maddocks       C1  
Urza's Mine, tower                  Anson Maddocks       C2  
Urza's Power Plant, bug             Mark Tedin           C2  
Urza's Power Plant, columns         Mark Tedin           C1  
Urza's Power Plant, rock in pot     Mark Tedin           C1  
Urza's Power Plant, sphere          Mark Tedin           C2  
Urza's Tower, forest                Mark Poole           C2  
Urza's Tower, mountains             Mark Poole           C1  
Urza's Tower, plains                Mark Poole           C1  
Urza's Tower, shore                 Mark Poole           C1  


Red  
Artifact Blast                      Mark Poole           C4  
Atog                                Jesper Myrfors       C4  
Detonate                            Randy Asplund-Faith  U3  
Dwarven Weaponsmith                 Mark Poole           U3  
Goblin Artisans                     Julie Baroh          U3  
Orcish Mechanics                    Pete Venters         C4  
Shatterstorm                        Mark Poole           U1  


White  
Argivian Archaeologist              Amy Weber            U1  
Argivian Blacksmith                 Kerstin Kaman        C4  
Artifact Ward                       Douglas Shuler       C4  
Circle of Protection: Artifacts     Pete Venters         U3  
Damping Field                       Justin Hampton       U3  
Martyrs of Korlis                   Margaret Organ-Kean  U3  
Reverse Polarity                    Justin Hampton       C4   


Copyright 1994 Wizards of the Coast, Inc.
Wizards of the Coast, Magic, Magic: the Gathering,
Arabian Nights, Antiquities, Legends, The Dark, Fallen Empires,
Ice Age, Homelands, Chronicles, Alliances, Mirage, and Visions
are trademarks of Wizards of the Coast, Inc.



Back to the card list menu