Make your own free website on Tripod.com

Dark card list



Wizards of the Coast, Inc.
The Dark Card List
(Released August 1994)

119 Cards Total (4 Lands, 20 Artifacts, 3 Multicolor, 19 White, 18 Green,
18 Red, 18 Black, 19 Blue)


Black  
Ashes to Ashes          Drew Tucker          C3  
Banshee                 Jesper Myrfors       U2  
Bog Imp                 Ron Spencer          C3  
Bog Rats                Ron Spencer          C3  
Curse Artifact          Mark Tedin           U2  
Eater of the Dead       Jesper Myrfors       U2  
Fallen, The             Jesper Myrfors       U2  
Frankenstein's Monster  Anson Maddocks       U1  
Grave Robbers           Quinton Hoover       U1  
Inquisition             Anson Maddocks       C3  
Marsh Gas               Douglas Shuler       C3  
Murk Dwellers           Drew Tucker          C3  
Nameless Race           Quinton Hoover       U1  
Rag Man                 Daniel Gelon         U1  
Season of the Witch     Jesper Myrfors       U1  
Uncle Istvan            Daniel Gelon         U2  
Word of Binding         Ron Spencer          C3  
Worms of the Earth      Anson Maddocks       U1  



Blue  
Amnesia                 Mark Poole           U2  
Apprentice Wizard       Dan Frazier          U1  
Dance of Many           Sandra Everingham    U1  
Deep Water              Jeff A. Menges       C3  
Drowned                 Quinton Hoover       C3  
Electric Eel            Anson Maddocks       U2  
Erosion                 Pete Venters         C3  
Flood                   Dennis Detwiller     U2  
Ghost Ship              Tom Wänerstrand      C3  
Giant Shark             Tom Wänerstrand      C3  
Leviathan               Mark Tedin           U1  
Mana Vortex             Douglas Shuler       U1  
Merfolk Assassin        Dennis Detwiller     U2  
Mind Bomb               Mark Tedin           U1  
Psychic Allergy         Mark Tedin           U1  
Riptide                 Randy Asplund-Faith  C3  
Sunken City             Jesper Myrfors       C3  
Tangle Kelp             Rob Alexander        U2  
Water Wurm              Ron Spencer          C3  



Green  
Carnivorous Plant       Quinton Hoover       C3  
Elves of Deep Shadow    Jesper Myrfors       U2  
Gaea's Touch            Mark Poole           C3  
Hidden Path             Rob Alexander        U1  
Land Leeches            Quinton Hoover       C3  
Lurker                  Anson Maddocks       U1  
Marsh Viper             Ron Spencer          C3  
Niall Silvain           Christopher Rush     U1  
People of the Woods     Drew Tucker          U2  
Savaen Elves            Ron Spencer          C3  
Scarwood Bandits        Mark Poole           U1  
Scarwood Hag            Anson Maddocks       U2  
Scavenger Folk          Dennis Detwiller     C3  
Spitting Slug           Anson Maddocks       U2  
Tracker                 Jeff A. Menges       U1  
Venom                   Tom Wänerstrand      C3  
Whippoorwill            Douglas Shuler       U2  
Wormwood Treefolk       Jesper Myrfors       U1  



Red  
Ball Lightning          Quinton Hoover       U1  
Blood Moon              Tom Wänerstrand      U1  
Brothers of Fire        Mark Tedin           U2  
Cave People             Drew Tucker          U2  
Eternal Flame           Mark Poole           U1  
Fire Drake              Christopher Rush     U2  
Fissure                 Douglas Shuler       C3  
Goblin Caves            Drew Tucker          C3  
Goblin Digging Team     Ron Spencer          C3  
Goblin Hero             Mark Tedin           C3  
Goblin Rock Sled        Dennis Detwiller     C3  
Goblin Shrine           Ron Spencer          C3  
Goblin Wizard           Daniel Gelon         U1  
Goblins of the Flarg    Tom Wänerstrand      C3  
Inferno                 Randy Asplund-Faith  U1  
Mana Clash              Mark Tedin           U1  
Orc General             Jesper Myrfors       U2  
Sisters of the Flame    Jesper Myrfors       U2  



White  
Angry Mob               Drew Tucker          U2  
Blood of the Martyr     Christopher Rush     U2  
Brainwash               Pete Venters         C3  
Cleansing               Pete Venters         U1  
Dust to Dust            Drew Tucker          C3  
Exorcist                Drew Tucker          U1  
Fasting                 Douglas Shuler       U2  
Festival                Mark Poole           C3  
Fire and Brimstone      Jeff A. Menges       U2  
Holy Light              Drew Tucker          C3  
Knights of Thorn        Christopher Rush     U1  
Martyr's Cry            Jeff A. Menges       U1  
Miracle Worker          Ron Spencer          C3  
Morale                  Mark Poole           C3  
Pikemen                 Dennis Detwiller     C3  
Preacher                Quinton Hoover       U1  
Squire                  Dennis Detwiller     C3  
Tivadar's Crusade       Dennis Detwiller     U2  
Witch Hunter            Jesper Myrfors       U1  



Artifact  
Barl's Cage             Tom Wänerstrand      U1  
Bone Flute              Christopher Rush     U2  
Book of Rass            Sandra Everingham    U2  
Coal Golem              Christopher Rush     U2  
Dark Sphere             Mark Tedin           U2  
Diabolic Machine        Anson Maddocks       U2  
Fellwar Stone           Quinton Hoover       U2  
Fountain of Youth       Daniel Gelon         U2  
Living Armor            Anson Maddocks       U2  
Necropolis              NéNé Thomas          U2  
Reflecting Mirror       Mark Poole           U2  
Runesword               Christopher Rush     U2  
Scarecrow               Anson Maddocks       U2  
Skull of Orm            Tom Wänerstrand      U2  
Standing Stones         Sandra Everingham    U2  
Stone Calendar          Amy Weber            U1  
Tormod's Crypt          Christopher Rush     U2  
Tower of Coireall       Dan Frazier          U2  
Wand of Ith             Quinton Hoover       U2  
War Barge               Tom Wänerstrand      U2  



Land  
City of Shadows         Tom Wänerstrand      U1  
Maze of Ith             Anson Maddocks       C1  
Safe Haven              Christopher Rush     U1  
Sorrow's Path           Randy Asplund-Faith  U1  



Multicolor  
Dark Heart of the Wood  Christopher Rush     C3  
Marsh Goblins           Quinton Hoover       C3  
Scarwood Goblins        Ron Spencer          C3  



Back to the card list menu